Výjezdová jednotka

Činnost jednotky SDH Nové Město nad Metují:

Jednotka hasičů města Nového Města nad Metují, jejichž zřizovatelem je město Nové Město nad Metují, je zařazená na základě Zákona o PO 133/1985 Sb. ( ve znění pozdějších předpisů ) do kategorie JPO II/1 pro výjezdy k mimořádným událostem i mimo rámec působnosti obce.
Dále je jednotka zařazena do systému záchranných prací předurčených jednotek PO při dopravních nehodách na dálnicích a silnicích Královehradeckého kraje, v souladu s § 26 odst. (2) zákona ČNR č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů ( dále jen "zákon o PO") se sbírkou pokynů náčelníka hlavní správy Sboru PO MV č. 8 ze dne 28.září 1994, ve znění pozdějších změn a v souladu s nařízením Královehradeckého kraje č. 1/2006 ze dne 15. března 2006, kterým se stanovují podmínky zajištění plošného pokrytí území Královehradeckého kraje jednotkami PO a jejich zabezpečení jako typ jednotky JPO II - C. ( JPO II-typ "C" předurčená pro zásahy na vybraných úsecích čtyřpruhových silnic pro motorová vozidla, hlavních dálkových silnicích s mezinárodním značením, na hlavních a vedlejších silnicích).
Jednotka hasičů města kategorie JPO II má v současnosti 44 členů složených ze čtyřech družstev ( SDH Nové Město nad Metují, SDH Krčín, SDH Vrchoviny a SDH Spy). Stálou pohotovost zajišťuje 12 členů jednotky dělených do tří družstev o zmenšeném početním stavu 1+3 ve 24 hodinové nepřetržité pohotovosti s výjezdem jednotky do 5 minut. Těmto členům náleží finanční odměna podle pokynu GŘ Hasičského záchranného sboru ČR a náměstka ministra vnitra č. 54 ze dne 11.12.2003 ( stanovení zásad pro výkon služby a způsob odměňování členů jednotek sboru dobrovolných hasičů vybraných obcí kategorie JPO II.).

CO ZABEZPEČUJEME:

hašení požárů
zásahy při dopravních nehodách
poskytování první předlékařské pomoci
vyprošťování osob pomocí speciální techniky
záchranu osob z jakéhokoliv prostředí
záchranné práce ve výškách a hloubkách
zásahy při úniku ropných látek
otevírání zámků v případě nebezpečí
záchranné práce při technologických poruchách
dopravu vody
požární asistenci při požárně nebezpečných pracích